TE Connectivity AMP Connectors TXR18AB00-1604AI
TXR18AB00-1604AI picture photo
Mfg. Part Number
TXR18AB00-1604AI
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 16S
Datasheet Download
TXR18AB00-1604AI.pdf
Availability of TXR18AB00-1604AI
QUANTITY
TXR18AB00-1604AI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR18AB00-1604AI
Internal Part NumberEIS-TXR18AB00-1604AI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.224" (31.10mm)
Shell Size - Insert16, 16S
Thread Size7/8-20 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingUnshielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress Protection-
Includes6 pcs - 1 Backshell, 1 Braid, 1 O-Ring, 2 Screws, 1 Tinel Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsBendix 10-214, Cannon CA-RX, MIL-DTL-5015D Class A, E, R Connectors
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR18AB00-1604AI
Related LinksTXR18AB0, TXR18AB00-1604AI Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
TXR18AB00-1604AI Details Description
Related parts for TXR18AB00-1604AI
HEATSHRINK FP301 1/4"X200' BLK datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 192KHZ 48-LQFP datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 150POS VERT PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLEAN & FINISH DISC 8X1/2" A MED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BCF 3.81/12/180F SN BK BX datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 750OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf