TE Connectivity Raychem Cable Protection TXR40AB00-2210BI
TXR40AB00-2210BI picture photo
Mfg. Part Number
TXR40AB00-2210BI
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H OLIVE
Datasheet Download
TXR40AB00-2210BI.pdf
Availability of TXR40AB00-2210BI
QUANTITY
TXR40AB00-2210BI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR40AB00-2210BI
Internal Part NumberEIS-TXR40AB00-2210BI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.575" (40.00mm)
Shell Size - Insert23, H
Thread SizeM34x1
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Includes4 pcs - 1 Backshell, 1 Braid, 1 O-Ring, 1 Tinel Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR40AB00-2210BI
TXR40AB00-2210BI Details Description
Related parts for TXR40AB00-2210BI
CONN RECEPT 10POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 48POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 420V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf