TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TXR40SC90-1612BI
TXR40SC90-1612BI picture photo
Mfg. Part Number
TXR40SC90-1612BI
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E SLVR
Datasheet Download
TXR40SC90-1612BI.pdf
Availability of TXR40SC90-1612BI
QUANTITY
TXR40SC90-1612BI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR40SC90-1612BI
Internal Part NumberEIS-TXR40SC90-1612BI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Cable Opening-
Diameter - Outside1.279" (32.49mm)
Shell Size - Insert17, E
Thread SizeM25x1
Cable Exit90°
MaterialStainless Steel
PlatingElectroless Nickel
ShieldingShielded
ColorSilver
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR40SC90-1612BI
TXR40SC90-1612BI Details Description
Related parts for TXR40SC90-1612BI
IC REG BUCK 5V 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 6A TO-220F datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
LED ACCESSORY WASHER LOCK datasheet.pdf
RESETTABLE COUNTER datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 73MA 48.6 OHM datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf