TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TXR40SJ90-1604BI
TXR40SJ90-1604BI picture photo
Mfg. Part Number
TXR40SJ90-1604BI
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E M25
Datasheet Download
TXR40SJ90-1604BI.pdf
Availability of TXR40SJ90-1604BI
QUANTITY
TXR40SJ90-1604BI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR40SJ90-1604BI
Internal Part NumberEIS-TXR40SJ90-1604BI
Cable Opening-
Diameter - Outside1.279" (32.49mm)
Shell Size - Insert17, E
Thread SizeM25x1
Cable Exit90°
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Includes4 pcs - 1 Backshell, 1 Braid, 1 O-Ring, 1 Tinel Ring
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR40SJ90-1604BI
TXR40SJ90-1604BI Details Description
Related parts for TXR40SJ90-1604BI
IC REG LDO 1.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC BUFF SCHMT TRIG LOW PWR 6XSON datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DGTL POT 20K 2CH 16BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 50W datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1.5W 1218 datasheet.pdf
Connector Receptacle DisplayPort 20 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN 31POS FML PC PNL DIN41617 datasheet.pdf