TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TXR41AB00-1004AI2
TXR41AB00-1004AI2 picture photo
Mfg. Part Number
TXR41AB00-1004AI2
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ10 11 OLIV
Datasheet Download
TXR41AB00-1004AI2.pdf
Availability of TXR41AB00-1004AI2
QUANTITY
TXR41AB00-1004AI2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR41AB00-1004AI2
Internal Part NumberEIS-TXR41AB00-1004AI2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside0.720" (18.29mm)
Shell Size - Insert10, 11
Thread Size9/16-24 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress Protection-
Includes4 pcs - 1 Backshell, 1 Braid, 1 O-Ring, 1 Tinel Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series I, II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR41AB00-1004AI2
TXR41AB00-1004AI2 Details Description
Related parts for TXR41AB00-1004AI2
CAP CER 0.40PF 16V C0H 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 18A SP1 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4KX9 20NS 32QFP datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 23-27AWG .187 datasheet.pdf
CONN MMCX JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
OSC SO 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 1.98M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" SNGL ROW datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 7A KINK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 80MA 6XDFN datasheet.pdf