TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TXR54AB00-1808AI2-CS2472
TXR54AB00-1808AI2-CS2472 picture photo
Mfg. Part Number
TXR54AB00-1808AI2-CS2472
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ18 27 OLIV
Datasheet Download
TXR54AB00-1808AI2-CS2472.pdf
Availability of TXR54AB00-1808AI2-CS2472
QUANTITY
TXR54AB00-1808AI2-CS2472 Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR54AB00-1808AI2-CS2472
Internal Part NumberEIS-TXR54AB00-1808AI2-CS2472
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Cable Opening-
Diameter - Outside1.217" (30.90mm)
Shell Size - Insert18, 27
Thread Size1 1/16-18 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR54AB00-1808AI2-CS2472
TXR54AB00-1808AI2-CS2472 Details Description
Related parts for TXR54AB00-1808AI2-CS2472
IDC CABLE - MSC16K/MC16F/MCS16K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMB datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.2A 70 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
30MM X 25.4MM 1=25/PK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf