TE Connectivity Raychem Cable Protection TXR54AB00-1810BI
TXR54AB00-1810BI picture photo
Mfg. Part Number
TXR54AB00-1810BI
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ18 27 OLIV
Datasheet Download
TXR54AB00-1810BI.pdf
Availability of TXR54AB00-1810BI
QUANTITY
TXR54AB00-1810BI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR54AB00-1810BI
Internal Part NumberEIS-TXR54AB00-1810BI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Cable Opening-
Diameter - Outside1.217" (30.90mm)
Shell Size - Insert18, 27
Thread Size1 1/16-18 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR54AB00-1810BI
TXR54AB00-1810BI Details Description
Related parts for TXR54AB00-1810BI
RES SMD 681 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 240MA 5.4 OHM datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HIGH SPD CARD EDGE 200 POS datasheet.pdf