TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TXR54AB90-1206AIH
TXR54AB90-1206AIH picture photo
Mfg. Part Number
TXR54AB90-1206AIH
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV
Datasheet Download
TXR54AB90-1206AIH.pdf
Availability of TXR54AB90-1206AIH
QUANTITY
TXR54AB90-1206AIH Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR54AB90-1206AIH
Internal Part NumberEIS-TXR54AB90-1206AIH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Cable Opening-
Diameter - Outside0.854" (21.70mm)
Shell Size - Insert7, 12, 12S
Thread Size3/4-20 UNEF
Cable Exit90°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR54AB90-1206AIH
TXR54AB90-1206AIH Details Description
Related parts for TXR54AB90-1206AIH
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONN SPRING 26POS DUAL .350 SMD datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL28291 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
2MM HDM BP PW ST2.0 30AU GF datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 2.2A 40 MOHM TH datasheet.pdf
OSC MEMS 90.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf