Panasonic Electric Works TXS2SL-12V-Z
TXS2SL-12V-Z picture photo
Mfg. Part Number
TXS2SL-12V-Z
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Datasheet Download
TXS2SL-12V-Z.pdf
Availability of TXS2SL-12V-Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TXS2SL-12V-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TXS2SL-12V-Z
Internal Part NumberEIS-TXS2SL-12V-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
How to Read Date Codes
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-S
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current4.2mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage110VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time5ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power50 mW
Coil Resistance2.88 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXS2SL-12V-Z
Related LinksTXS2SL, TXS2SL-12V-Z Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXS2SL-12V-Z Details Description
Related parts for TXS2SL-12V-Z
IC REG LDO 5V 0.1A SOT89 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 7A TO247-3 datasheet.pdf
MINI-CONNECTOR MALE DIY BLACK datasheet.pdf
KIT BISM II BLUETOOTH/802.11B/G datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf