Panasonic Electric Works TXS2SL-L-4.5V-Z
TXS2SL-L-4.5V-Z picture photo
Mfg. Part Number
TXS2SL-L-4.5V-Z
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V
Datasheet Download
TXS2SL-L-4.5V-Z.pdf
Availability of TXS2SL-L-4.5V-Z
QUANTITY
TXS2SL-L-4.5V-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TXS2SL-L-4.5V-Z
Internal Part NumberEIS-TXS2SL-L-4.5V-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-S
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current7.8mA
Coil Voltage4.5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage110VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time5ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power35 mW
Coil Resistance579 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXS2SL-L-4.5V-Z
Related LinksTXS2SL-, TXS2SL-L-4.5V-Z Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXS2SL-L-4.5V-Z Details Description
Related parts for TXS2SL-L-4.5V-Z
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
MODULE POWER 25A 600V SCR CA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 110V datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 5NS 176TQFP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BCF 3.81/13/180 SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 665MA 220 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 100V 4USOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V T/H datasheet.pdf