NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. TYN16X-600CT,127
TYN16X-600CT,127 picture photo
Mfg. Part Number
TYN16X-600CT,127
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
IC SCR 16A 600V TO-220F
Datasheet Download
TYN16X-600CT,127.pdf
Availability of TYN16X-600CT,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TYN16X-600CT,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of TYN16X-600CT,127
Internal Part NumberEIS-TYN16X-600CT,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)10.2A
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Current - Hold (Ih) (Max)40mA
Current - Off State (Max)1mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)180A, 198A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TYN16X-600CT,127
TYN16X-600CT,127 Details Description
Related parts for TYN16X-600CT,127
ROUND SPACER #4 NYLON 7/8" datasheet.pdf
TVS DIODE 468VWM 760VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC 1.71V LOW CURRENT MON SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES 56K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IR-550-238-VIEWING-WINDOW datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf