Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB10-GS08
TZMB10-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB10-GS08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 10V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB10-GS08.pdf
Availability of TZMB10-GS08
QUANTITY
TZMB10-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB10-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMB10-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 7.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageSOD-80 MiniMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB10-GS08
Related LinksTZMB1, TZMB10-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB10-GS08 Details Description
Related parts for TZMB10-GS08
IC REG MULT CONFIG INV ADJ DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 55A DPAK datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 200NS 32TSOP datasheet.pdf
WIRE SADDLE-SIDE ENTRY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
26500 3C 3#20 SKT PLUG datasheet.pdf
2 POS KEY, LEFT PLASTIC datasheet.pdf