Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB10-GS18
TZMB10-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB10-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 10V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB10-GS18.pdf
Availability of TZMB10-GS18
QUANTITY
TZMB10-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB10-GS18
Internal Part NumberEIS-TZMB10-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 7.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB10-GS18
Related LinksTZMB1, TZMB10-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB10-GS18 Details Description
Related parts for TZMB10-GS18
FIXED IND 1.8UH 380MA 650 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LATCH ORANGE 1POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 160W datasheet.pdf