Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB12-GS08
TZMB12-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB12-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 12V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB12-GS08.pdf
Availability of TZMB12-GS08
QUANTITY
TZMB12-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB12-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMB12-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 9.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB12-GS08
Related LinksTZMB1, TZMB12-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB12-GS08 Details Description
Related parts for TZMB12-GS08
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
DIN STR RECEPT PRESSFIT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 44.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC MCU ARM 8KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 380MA 2.11 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf