TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-24-61SZ-6117
AFD56-24-61SZ-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-24-61SZ-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
AFD56-24-61SZ-6117.pdf
Availability of AFD56-24-61SZ-6117
QUANTITY
AFD56-24-61SZ-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-24-61SZ-6117
Internal Part NumberEIS-AFD56-24-61SZ-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-24-61SZ-6117
Related LinksAFD56-24-, AFD56-24-61SZ-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-24-61SZ-6117 Details Description
Related parts for AFD56-24-61SZ-6117
TERM BLOCK FEED-THRU GRAY datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.079 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 0.8A SYNC 6WLCSP datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 625 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 30W datasheet.pdf
FUSE 50A 1000V DC PV SIZE 1 DUAL datasheet.pdf