Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB16-GS18
TZMB16-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB16-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 16V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB16-GS18.pdf
Availability of TZMB16-GS18
QUANTITY
TZMB16-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB16-GS18
Internal Part NumberEIS-TZMB16-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB16-GS18
Related LinksTZMB1, TZMB16-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB16-GS18 Details Description
Related parts for TZMB16-GS18
PLUG PHONO CONVENTIONAL TYPE BRS datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 228POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf