Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB43-GS08
TZMB43-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB43-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 43V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB43-GS08.pdf
Availability of TZMB43-GS08
QUANTITY
TZMB43-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB43-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMB43-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 33V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB43-GS08
Related LinksTZMB4, TZMB43-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB43-GS08 Details Description
Related parts for TZMB43-GS08
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 16TSSOP datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
OSCILLATOR VCXO 1.1GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
3+3 WAY M HORZ 4.5 TAIL W/JS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 95KHZ RRO 10UMAX datasheet.pdf
CONN HADER T/H RA 12 POS datasheet.pdf