Sullins Connector Solutions PRPC037SBBN-M71RC
PRPC037SBBN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC037SBBN-M71RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL R/A 37POS
Datasheet Download
PRPC037SBBN-M71RC.pdf
Availability of PRPC037SBBN-M71RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PRPC037SBBN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC037SBBN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PRPC037SBBN-M71RC
Number of Positions37
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC037SBBN-M71RC
Related LinksPRPC037S, PRPC037SBBN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC037SBBN-M71RC Details Description
Related parts for PRPC037SBBN-M71RC
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SGL SCHMT-TRIG INVERT SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.5% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 2.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRIMP CONTACT MALE CRIMP ROLLED datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 85MM datasheet.pdf
38+38 DIL SMT SHRD PIN HDR datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 7 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf