Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB51-GS08
TZMB51-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB51-GS08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 51V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB51-GS08.pdf
Availability of TZMB51-GS08
QUANTITY
TZMB51-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB51-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMB51-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)125 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 39V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageSOD-80 MiniMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB51-GS08
Related LinksTZMB5, TZMB51-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB51-GS08 Details Description
Related parts for TZMB51-GS08
STRAIN RELIEF 50POS SOCKET CONN datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 117K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E ORANGE datasheet.pdf
LIGHT PIPE ASSY 1MM 6.0" ULT ORN datasheet.pdf