Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB56-GS18
TZMB56-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB56-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 56V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB56-GS18.pdf
Availability of TZMB56-GS18
QUANTITY
TZMB56-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB56-GS18
Internal Part NumberEIS-TZMB56-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)135 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 43V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB56-GS18
Related LinksTZMB5, TZMB56-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB56-GS18 Details Description
Related parts for TZMB56-GS18
JUMPER-H1501TR/A2015W/H1501TR 3" datasheet.pdf
DIODE MODULE 2KV 3000A DO200AC datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
BVF7.62HP/2/180MF BCF/08R BK datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 44POS SNGL PCB datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 240PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf