Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB6V8-GS18
TZMB6V8-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB6V8-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB6V8-GS18.pdf
Availability of TZMB6V8-GS18
QUANTITY
TZMB6V8-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB6V8-GS18
Internal Part NumberEIS-TZMB6V8-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB6V8-GS18
Related LinksTZMB6V, TZMB6V8-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB6V8-GS18 Details Description
Related parts for TZMB6V8-GS18
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
HEATSHRINK FP303MS 3/4-75' YELLO datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSHRK VFP876 1/4-200' datasheet.pdf
CTV 3C 3#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
2200UF 6,3V 10X16MM 85C 3500H datasheet.pdf