Vicor Corporation V110A3V3M200BS
V110A3V3M200BS picture photo
Mfg. Part Number
V110A3V3M200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V110A3V3M200BS.pdf
Availability of V110A3V3M200BS
QUANTITY
V110A3V3M200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A3V3M200BS
Internal Part NumberEIS-V110A3V3M200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A3V3M200BS
Related LinksV110A3V, V110A3V3M200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A3V3M200BS Details Description
Related parts for V110A3V3M200BS
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 48-TSSOP datasheet.pdf
METRAL SIG HDR 5R 2M datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 178 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIBER 4MM NON-THREAD THRUBEAM R1 datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf