Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMC18-GS08
TZMC18-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMC18-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 18V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMC18-GS08.pdf
Availability of TZMC18-GS08
QUANTITY
TZMC18-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMC18-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMC18-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 13V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMC18-GS08
Related LinksTZMC1, TZMC18-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMC18-GS08 Details Description
Related parts for TZMC18-GS08
SWITCH LEVER SPST-NC 2A SEALED datasheet.pdf
CONN HEADER 1.27MM 10POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 180A TO263-7 datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 9V 250A DISC 10MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 5.1UH 570MA 360 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
DSUB REAR RELEASE CRIMP 26SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf