Vishay/Vitramon VJ1812Y332KBFAT4X
VJ1812Y332KBFAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y332KBFAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y332KBFAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y332KBFAT4X
QUANTITY
VJ1812Y332KBFAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y332KBFAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y332KBFAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y332KBFAT4X
Related LinksVJ1812Y3, VJ1812Y332KBFAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y332KBFAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y332KBFAT4X
RES TEMP SENS 220 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IGBT 1200V 40A 180W TO263 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Coax) Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO-214AC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf