Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMC3V9-M-18
TZMC3V9-M-18 picture photo
Mfg. Part Number
TZMC3V9-M-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMC3V9-M-18.pdf
Availability of TZMC3V9-M-18
QUANTITY
TZMC3V9-M-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMC3V9-M-18
Internal Part NumberEIS-TZMC3V9-M-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.9V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageSOD-80 MiniMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMC3V9-M-18
Related LinksTZMC3V, TZMC3V9-M-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMC3V9-M-18 Details Description
Related parts for TZMC3V9-M-18
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD523 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 12W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT RLLR LVR datasheet.pdf
HDI RECP ASSY 3 ROW 120 POS datasheet.pdf