Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMC9V1-GS08
TZMC9V1-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMC9V1-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMC9V1-GS08.pdf
Availability of TZMC9V1-GS08
QUANTITY
TZMC9V1-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMC9V1-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMC9V1-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 6.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMC9V1-GS08
Related LinksTZMC9V, TZMC9V1-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMC9V1-GS08 Details Description
Related parts for TZMC9V1-GS08
FIXED IND 1.5UH 670MA 500 MOHM datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RING INSUL 26-24 AWG #6 datasheet.pdf
RES 8.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 158 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV U2J 1206 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf