Vishay Semiconductor/Diodes Division TZX12A-TR
TZX12A-TR picture photo
Mfg. Part Number
TZX12A-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 12V 500MW DO35
Datasheet Download
TZX12A-TR.pdf
Availability of TZX12A-TR
QUANTITY
TZX12A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of TZX12A-TR
Internal Part NumberEIS-TZX12A-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)35 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 9.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageDO-35
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZX12A-TR
Related LinksTZX1, TZX12A-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZX12A-TR Details Description
Related parts for TZX12A-TR
CONN PLUG 2POS W/PIN INSERT datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
HANDLE RND .187"DIA .625"H BRASS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC DUAL 14BIT 125MSPS 48TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 7.5A CPT3 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf