Vishay Semiconductor/Diodes Division TZX24B-TAP
TZX24B-TAP picture photo
Mfg. Part Number
TZX24B-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 24V 500MW DO35
Datasheet Download
TZX24B-TAP.pdf
Availability of TZX24B-TAP
QUANTITY
TZX24B-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of TZX24B-TAP
Internal Part NumberEIS-TZX24B-TAP
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)70 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 19V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZX24B-TAP
Related LinksTZX24, TZX24B-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZX24B-TAP Details Description
Related parts for TZX24B-TAP
IC 12-BIT 117KHZ SMPL A/D 28-DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 250UF 350V SCREW datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 14W datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 1CHN 12-MSOP datasheet.pdf
OSC XO 175.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 620 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.00 MHZ 9.0PF SMD datasheet.pdf