Vishay Semiconductor/Diodes Division TZX27A-TAP
TZX27A-TAP picture photo
Mfg. Part Number
TZX27A-TAP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 27V 500MW DO35
Datasheet Download
TZX27A-TAP.pdf
Availability of TZX27A-TAP
QUANTITY
TZX27A-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of TZX27A-TAP
Internal Part NumberEIS-TZX27A-TAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 21V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageDO-35
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZX27A-TAP
Related LinksTZX27, TZX27A-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZX27A-TAP Details Description
Related parts for TZX27A-TAP
IC TXRX RS485/422 5V HS 8-MSOP datasheet.pdf
IC REGISTER FILE DL 16X4 24SO datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 200MW 1005 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 261 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 800V 14A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf