Vishay Semiconductor/Diodes Division TZX27A-TR
TZX27A-TR picture photo
Mfg. Part Number
TZX27A-TR
Brief Description
DIODE ZENER 27V 500MW DO35
Datasheet Download
TZX27A-TR.pdf
Availability of TZX27A-TR
QUANTITY
TZX27A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of TZX27A-TR
Internal Part NumberEIS-TZX27A-TR
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 21V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZX27A-TR
Related LinksTZX2, TZX27A-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZX27A-TR Details Description
Related parts for TZX27A-TR
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A PNL MNT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
SIDACTOR 4CH 275/550V 400A MS013 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5/3.3VOUT 75W ACTIVHI datasheet.pdf
CONN HEADER STR 5POS PCB datasheet.pdf
REPLACEMENT TIP BENT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 500MA 500 MOHM datasheet.pdf