Vishay Semiconductor/Diodes Division TZX2V7C-TR
TZX2V7C-TR picture photo
Mfg. Part Number
TZX2V7C-TR
Brief Description
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35
Datasheet Download
TZX2V7C-TR.pdf
Availability of TZX2V7C-TR
QUANTITY
TZX2V7C-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of TZX2V7C-TR
Internal Part NumberEIS-TZX2V7C-TR
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.7V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 500mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZX2V7C-TR
Related LinksTZX2V, TZX2V7C-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZX2V7C-TR Details Description
Related parts for TZX2V7C-TR
CLAMP CABLE 3/8" X .19 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
EXPLOSION-PROOF LIMIT SWES datasheet.pdf
DSUB CONTACT SUPPORT MALE 3POS datasheet.pdf
BCZ 3.81/18/180LR SN BK BX datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6K OHM 5% 12W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 300MW SOT23 datasheet.pdf
RF RMS PWR DETECTOR 3.9GHZ datasheet.pdf