Vishay Semiconductor/Diodes Division TZX4V7A-TAP
TZX4V7A-TAP picture photo
Mfg. Part Number
TZX4V7A-TAP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35
Datasheet Download
TZX4V7A-TAP.pdf
Availability of TZX4V7A-TAP
QUANTITY
TZX4V7A-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of TZX4V7A-TAP
Internal Part NumberEIS-TZX4V7A-TAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.7V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageDO-35
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZX4V7A-TAP
Related LinksTZX4V, TZX4V7A-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZX4V7A-TAP Details Description
Related parts for TZX4V7A-TAP
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IC RCVR LVDS 2CH 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf