Vishay Semiconductor/Diodes Division TZX6V2C-TAP
TZX6V2C-TAP picture photo
Mfg. Part Number
TZX6V2C-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35
Datasheet Download
TZX6V2C-TAP.pdf
Availability of TZX6V2C-TAP
QUANTITY
TZX6V2C-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of TZX6V2C-TAP
Internal Part NumberEIS-TZX6V2C-TAP
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageDO-35
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZX6V2C-TAP
Related LinksTZX6V, TZX6V2C-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZX6V2C-TAP Details Description
Related parts for TZX6V2C-TAP
CONN HEADER .100 SINGL R/A 29POS datasheet.pdf
CONN JACK 3-COND PHONE PC TERM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 75V SCREW datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf