C&K Components U23SCWAV2QE
U23SCWAV2QE picture photo
Mfg. Part Number
U23SCWAV2QE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
U23SCWAV2QE.pdf
Availability of U23SCWAV2QE
QUANTITY
U23SCWAV2QE Order Process
Ship out your order
Specifications of U23SCWAV2QE
Internal Part NumberEIS-U23SCWAV2QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length10.67mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)U23SCWAV2QE
Related LinksU23SC, U23SCWAV2QE Datasheet, C&K Components Distributor
U23SCWAV2QE Details Description
Related parts for U23SCWAV2QE
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR HEX 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 3W DO204AL datasheet.pdf
381 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W SMB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf
FIXED IND 91NH 160MA 2.3 OHM SMD datasheet.pdf