C&K Components U23TPZGE
U23TPZGE picture photo
Mfg. Part Number
U23TPZGE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
U23TPZGE.pdf
Availability of U23TPZGE
QUANTITY
U23TPZGE Order Process
Ship out your order
Specifications of U23TPZGE
Internal Part NumberEIS-U23TPZGE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeAnti-Rotation
Actuator Length17.45mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 11.91mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)U23TPZGE
Related LinksU23T, U23TPZGE Datasheet, C&K Components Distributor
U23TPZGE Details Description
Related parts for U23TPZGE
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf