TE Connectivity Measurement Specialties U5354-000005-200PA
U5354-000005-200PA picture photo
Mfg. Part Number
U5354-000005-200PA
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR
Datasheet Download
U5354-000005-200PA.pdf
Availability of U5354-000005-200PA
QUANTITY
U5354-000005-200PA Order Process
Ship out your order
Specifications of U5354-000005-200PA
Internal Part NumberEIS-U5354-000005-200PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesU5300
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply9 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)U5354-000005-200PA
U5354-000005-200PA Details Description
Related parts for U5354-000005-200PA
KIT SAMPLE FOR ADNS-5030 datasheet.pdf
RES SMD 0.196 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP ARRAY 68PF 16V NP0 0508 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf