Texas Instruments UA78L12ACD
UA78L12ACD picture photo
Mfg. Part Number
UA78L12ACD
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
UA78L12ACD.pdf
Availability of UA78L12ACD
QUANTITY
UA78L12ACD Order Process
Ship out your order
Specifications of UA78L12ACD
Internal Part NumberEIS-UA78L12ACD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - Input14.5 V ~ 27 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UA78L12ACD
Related LinksUA78L, UA78L12ACD Datasheet, Texas Instruments Distributor
UA78L12ACD Details Description
Related parts for UA78L12ACD
CAP FILM 0.018UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HFP37H/AE37M/HFP37H datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 36QSOP datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.6PF 25V 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf