Texas Instruments UA78L12ACLPR
UA78L12ACLPR picture photo
Mfg. Part Number
UA78L12ACLPR
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3
Datasheet Download
UA78L12ACLPR.pdf
Availability of UA78L12ACLPR
QUANTITY
UA78L12ACLPR Order Process
Ship out your order
Specifications of UA78L12ACLPR
Internal Part NumberEIS-UA78L12ACLPR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - Input14.5 V ~ 27 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UA78L12ACLPR
Related LinksUA78L1, UA78L12ACLPR Datasheet, Texas Instruments Distributor
UA78L12ACLPR Details Description
Related parts for UA78L12ACLPR
FUSE RESETTABLE .10A 30V HLD SMD datasheet.pdf
IC DETECT PHASE-FREQ ECL 20-SOIC datasheet.pdf
SPIRAL WRAP UV POLY 3/4" X 25' datasheet.pdf
CONN LGH 2 DUST CAP W/CHAIN datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DVR 40SEG 64TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 100MA 19 OHM TH datasheet.pdf
D SUB MIXED FE SOLDER/CRIMP 50 O datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
L37-3 57X45X2MM W/ADH datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf