Riedon UAL5-1K5F8
UAL5-1K5F8 picture photo
Mfg. Part Number
UAL5-1K5F8
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 7.5W
Datasheet Download
UAL5-1K5F8.pdf
Availability of UAL5-1K5F8
QUANTITY
UAL5-1K5F8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UAL5-1K5F8
Internal Part NumberEIS-UAL5-1K5F8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAluminum-Housed Power Wirewound Resistors
Standard Package25
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesUAL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)7.5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.598" L x 0.646" W (15.20mm x 16.40mm)
Height0.335" (8.50mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UAL5-1K5F8
Related LinksUAL5-, UAL5-1K5F8 Datasheet, Riedon Distributor
UAL5-1K5F8 Details Description
Related parts for UAL5-1K5F8
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PLIERS ELEC NEEDLE NOSE 5.12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V 300A 2TOWER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
SCT3250EX 20.65" 8" EX112 datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.5A USM datasheet.pdf
INSERT TOOL IMPEL 6X8 BP 1.9MM datasheet.pdf
NUT,HEX,JAM datasheet.pdf
1800UF 250V 35X50MM 85C 2000H datasheet.pdf