Riedon UAL50-15KF8
UAL50-15KF8 picture photo
Mfg. Part Number
UAL50-15KF8
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 15K OHM 1% 50W
Datasheet Download
UAL50-15KF8.pdf
Availability of UAL50-15KF8
QUANTITY
UAL50-15KF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UAL50-15KF8
Internal Part NumberEIS-UAL50-15KF8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting and Resistors
Featured ProductAluminum-Housed Power Wirewound Resistors
High-Pulse Wirewound Resistors
Standard Package25
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesUAL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height0.630" (16.00mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UAL50-15KF8
Related LinksUAL50, UAL50-15KF8 Datasheet, Riedon Distributor
UAL50-15KF8 Details Description
Related parts for UAL50-15KF8
VARISTOR 150V 2.5KA DISC 12MM datasheet.pdf
OPTICAL SENSOR WITH ROUND LENS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
KIT JUMPSTART MULTIMEDIA 9M 2443 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
IGBT 1200V 80A 240W TO247 datasheet.pdf