Riedon UAL50-25RF8
UAL50-25RF8 picture photo
Mfg. Part Number
UAL50-25RF8
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 25 OHM 1% 50W
Datasheet Download
UAL50-25RF8.pdf
Availability of UAL50-25RF8
QUANTITY
UAL50-25RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UAL50-25RF8
Internal Part NumberEIS-UAL50-25RF8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting and Resistors
Featured ProductAluminum-Housed Power Wirewound Resistors
High-Pulse Wirewound Resistors
Standard Package25
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesUAL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height0.630" (16.00mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UAL50-25RF8
Related LinksUAL50, UAL50-25RF8 Datasheet, Riedon Distributor
UAL50-25RF8 Details Description
Related parts for UAL50-25RF8
FUSE BOARD MOUNT 3A 125VAC RAD datasheet.pdf
SCR 600V 12A TO-220FPAB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RUBBER SPLICING TAPE 3/4" X 22' datasheet.pdf
SOCKET MOUNT PLATES FOR LY RELAY datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 50A 1200V TO-83 datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf