Nichicon UAS2G330MHD
UAS2G330MHD picture photo
Mfg. Part Number
UAS2G330MHD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UAS2G330MHD.pdf
Availability of UAS2G330MHD
QUANTITY
UAS2G330MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UAS2G330MHD
Internal Part NumberEIS-UAS2G330MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current225mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UAS2G330MHD
Related LinksUAS2G, UAS2G330MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UAS2G330MHD Details Description
Related parts for UAS2G330MHD
DIODE ZENER 13V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPS54372 datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 3A TO-220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRGHT SKT datasheet.pdf