Nichicon UAS2G470MHD6
UAS2G470MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UAS2G470MHD6
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UAS2G470MHD6.pdf
Availability of UAS2G470MHD6
QUANTITY
UAS2G470MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UAS2G470MHD6
Internal Part NumberEIS-UAS2G470MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UAS2G470MHD6
Related LinksUAS2G4, UAS2G470MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UAS2G470MHD6 Details Description
Related parts for UAS2G470MHD6
IC REG LDO 2.5V 0.8A TO252-3 datasheet.pdf
SURGE SUPP THYRISTOR 65V TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 80KB FLASH DIE datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE16 PG29 datasheet.pdf
RES 652.4 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 624 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
SCA 9SMPR050F055O S datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V 20% X6S 1210 datasheet.pdf