NKK Switches UB01KW035C-JC
UB01KW035C-JC picture photo
Mfg. Part Number
UB01KW035C-JC
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR
Datasheet Download
UB01KW035C-JC.pdf
Availability of UB01KW035C-JC
QUANTITY
UB01KW035C-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of UB01KW035C-JC
Internal Part NumberEIS-UB01KW035C-JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelUB01KW035C-JC
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesUB
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage1.85V
Current30mA
Panel Cutout ShapeSquare
Panel Cutout Dimensions-
Lens Style/SizeSquare with Flat Top, 12.00mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB01KW035C-JC
Related LinksUB01KW, UB01KW035C-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
UB01KW035C-JC Details Description
Related parts for UB01KW035C-JC
BATTERY PACK NICAD 3.6V 250MAH datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 70POS datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 35A 170VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 330K OHM 6SIP datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1/8-48" GREEN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf