NKK Switches UB15KKG015C
UB15KKG015C picture photo
Mfg. Part Number
UB15KKG015C
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB15KKG015C.pdf
Availability of UB15KKG015C
QUANTITY
UB15KKG015C Order Process
Ship out your order
Specifications of UB15KKG015C
Internal Part NumberEIS-UB15KKG015C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesUB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.85 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB15KKG015C
Related LinksUB15K, UB15KKG015C Datasheet, NKK Switches Distributor
UB15KKG015C Details Description
Related parts for UB15KKG015C
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 89.25VC SMD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT SOLDER 250V datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER XY AXIS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf