NKK Switches UB15KKG016F-JB
UB15KKG016F-JB picture photo
Mfg. Part Number
UB15KKG016F-JB
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB15KKG016F-JB.pdf
Availability of UB15KKG016F-JB
QUANTITY
UB15KKG016F-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of UB15KKG016F-JB
Internal Part NumberEIS-UB15KKG016F-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB15KKG016F-JB
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)3.8 VDC
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB15KKG016F-JB
Related LinksUB15KKG, UB15KKG016F-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
UB15KKG016F-JB Details Description
Related parts for UB15KKG016F-JB
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 240V 0.48A SOT223 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HEADER 12PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
IC FPGA 66 I/O 100VQFP datasheet.pdf
TAPE COLOR CODING VINYL 1/2"X20' datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver Linear I2C Dimming 63.75mA datasheet.pdf
IC MCU 8051 4KB QSOP24 datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf