NKK Switches UB15NBKG015F-FB
UB15NBKG015F-FB picture photo
Mfg. Part Number
UB15NBKG015F-FB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB15NBKG015F-FB.pdf
Availability of UB15NBKG015F-FB
QUANTITY
UB15NBKG015F-FB Order Process
Ship out your order
Specifications of UB15NBKG015F-FB
Internal Part NumberEIS-UB15NBKG015F-FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB15NBKG015F-FB
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesUB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapGreen (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)2.1 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesWith Barrier
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB15NBKG015F-FB
Related LinksUB15NBK, UB15NBKG015F-FB Datasheet, NKK Switches Distributor
UB15NBKG015F-FB Details Description
Related parts for UB15NBKG015F-FB
REG SW -1.7V 1A VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE 16-22AWG RED datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.5A 340 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
HNDLAMP 102 W/100' 16-3-SO 1447 datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CM-S221 SPARE ACTUATOR, PLASTIC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM datasheet.pdf