NKK Switches UB16KKG015C-JC
UB16KKG015C-JC picture photo
Mfg. Part Number
UB16KKG015C-JC
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB16KKG015C-JC.pdf
Availability of UB16KKG015C-JC
QUANTITY
UB16KKG015C-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of UB16KKG015C-JC
Internal Part NumberEIS-UB16KKG015C-JC
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB16KKG015C-JC
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.85 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB16KKG015C-JC
Related LinksUB16KKG, UB16KKG015C-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
UB16KKG015C-JC Details Description
Related parts for UB16KKG015C-JC
REGULATOR 12V-1.5V 7A SIP W/CU H datasheet.pdf
CONN FFC TOP 10POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
FUSE 2A 125VAC RADIAL datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 14POS datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 380MA 550 MOHM datasheet.pdf