Xilinx XC2V2000-6BGG575C
XC2V2000-6BGG575C picture photo
Mfg. Part Number
XC2V2000-6BGG575C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 408 I/O 575MBGA
Datasheet Download
XC2V2000-6BGG575C.pdf
Availability of XC2V2000-6BGG575C
QUANTITY
XC2V2000-6BGG575C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2V2000-6BGG575C
Internal Part NumberEIS-XC2V2000-6BGG575C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-II
Number of LABs/CLBs2688
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits1032192
Number of I/O408
Number of Gates2000000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case575-BBGA
Supplier Device Package575-BGA (31x31)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2V2000-6BGG575C
Related LinksXC2V2000, XC2V2000-6BGG575C Datasheet, Xilinx Distributor
XC2V2000-6BGG575C Details Description
Related parts for XC2V2000-6BGG575C
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 2413 datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC RS232 5V DRVR 15KVESD 28-SSOP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH TRANSISTOR 8SMD datasheet.pdf
MAX-LOC 1 R/A .75-.875 W/PLAST datasheet.pdf
ADAPTER MODULE ANTIFUSE 313PBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf