NKK Switches UB16NKW015D-JB
UB16NKW015D-JB picture photo
Mfg. Part Number
UB16NKW015D-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
UB16NKW015D-JB.pdf
Availability of UB16NKW015D-JB
QUANTITY
UB16NKW015D-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of UB16NKW015D-JB
Internal Part NumberEIS-UB16NKW015D-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB16NKW015D-JB
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)2 VDC
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB16NKW015D-JB
Related LinksUB16NKW, UB16NKW015D-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
UB16NKW015D-JB Details Description
Related parts for UB16NKW015D-JB
IC REG LDO 5V 0.1A TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.96MM RT ANG T datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 10MM datasheet.pdf
TEMP METER LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT VERTICAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3 M25 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 280MA SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf